Zabezpieczamy Rośliny Doniczkowe Na Zimę
- Grzegorz Kulawik
- 13 paź 2016
- 2 minut(y) czytania
Jesień to czas gdzie mamy dużo pracy w ogrodzie w związku ze zbliżającą się zimą. Jednak miłośnicy roślin, którzy nie mają ogrodów, ale balkony czy tarasy, również muszą pamiętać o zabezpieczeniu swoich roślin przed mrozami.
Decydując się na uprawę roślin w donicach w ogrodzie, na balkonie lub tarasie musimy pomyśleć i zadbać o nie jeszcze przed nadejściem zimy.

Rośliny doniczkowe są szczególnie narażone na przemarzanie, ponieważ ich korzenie osłonięte są tylko doniczką i cienką warstwą ziemi. Przed zimnem należy zabezpieczyć wszystkie rośliny, które zimują na balkonie i tarasie. Dotyczy to także gatunków, które doskonale zimują w ogrodzie posadzone w gruncie.
Ocieplenie donicy przed posadzeniem rośliny
O zabezpieczeniu roślin, które uprawiamy w pojemnikach warto pomyśleć już w czasie ich sadzenia, zanim wsypiemy ziemię i je posadzimy. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku dużych i nieprzenośnych donic. To właśnie w trakcie sadzenia roślin, a nawet wcześniej, czyli już na etapie budowy donicy, powinniśmy je prawidłowo zabezpieczyć, tak aby mogły one swobodnie przetrwać zimę.
Jak w prosty sposób, ocieplić ściany doniczki?
Najczęściej do ocieplania używa się styropianu o grubości około 2-3 cm (natomiast do bardzo dużych pojemników można użyć styropianu grubszego). Jeżeli nie dysponujemy styropianem możemy użyć także grubej folii bąbelkowej. Wykładamy styropianem ścianki i dno donicy, jednocześnie nie zapominamy o pozostawieniu otworów odpływowych. Ocieplając wnętrze donicy warstwą izolacyjną, układamy ją również na dnie, aby odizolować donicę od posadzki tarasu. Następnie sadzimy rośliny.
Donice bardzo małe praktyczniej będzie jednak ocieplić z zewnątrz.
Zabezpieczamy rośliny już rosnące
W przypadku, gdy nie ociepliliśmy donicy wewnątrz przed posadzeniem rośliny lub doniczki są małe i przenośne, to najlepiej przestawić je w zaciszne, osłonięte od wiatru oraz słońca miejsce.

Sposobów na zabezpieczenie donic przenośnych jest wiele. Jednak najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że nie używamy do osłaniania roślin i donic materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza.
Do zabezpieczenia donic od spodu, można zastosować jeden z poniższych sposobów:
ustawiamy donice na kawałku styropianu o grubości kilku centymetrów;
wkładamy donicę do innej, większej i wypełniamy przestrzeń między donicami liśćmi (ważne, aby były zdrowe), korą, trocinami lub pokruszonym styropianem.
ustawiamy na drewnianej desce.
Warstwa ta odizoluje doniczkę o zimnej podłogi.
Zewnętrzne ścianki donicy owijamy kilkukrotnie jednym z poniższych materiałów:
białą agrowłókniną ogrodniczą;
folią pęcherzykowatą;
matą słomianą;
lub tekturą (kartonem).
Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu wierzchniej warstwy ziemi w donicy. Możemy obsypać ją między innymi korą, liśćmi lub torfem po wcześniejszym obfitym podlaniu roślin przed zimą.
Części nadziemne roślin zabezpieczamy wyłącznie materiałami przewiewnymi. Możemy wykorzystać do tego celu jutę, białą agrowłókninę, słomę czy stroisz (gałązki roślin iglastych).
Ważne jest również, aby nie obwiązać roślin zbyt ciasno, warto zostawić im nieco luzu tak, aby agrowłóknina nie dotykała pędów. Zimowa osłona nie może być zbyt szczelna, gdyż brak dostępu powietrza może być przyczyną chorób. Nie należy się także śpieszyć z okrywaniem roślin, ponieważ zbyt wczesne założenie osłon może spowodować ich "zaparzenie się". Donice z roślinami okrywamy dopiero wówczas, gdy temperatura przez kilka kolejnych dni utrzymuje się poniżej zera.
W okresie oczekiwania na zimę pamiętamy o podlewaniu roślin, zwłaszcza zimozielonych, które nie zapadają w zimowy sen. Przed nadejściem mrozów muszą one zgromadzić wystarczające zapasy wody. Podlewamy je do momentu kiedy ziemia w doniczkach nie zamarznie.
Pamiętaj!!!
Okresowe wzrosty temperatury wykorzystujemy do podlewania zimujących roślin. Podłoże w doniczce nie może wyschnąć!
Comments